Tartalomjegyzék:
- Bevezetés
- Az önismeret döntő szerepe
- Mikor érdemes elkezdeni önismerettel foglalkozni
- Mikor ajánlott önismerettel foglalkozni
- Az önismeret, önmegismerés alapvető lépései, formái
- Az önismereti út külső erőforrási a hétköznapi életben
- Az önismereti út külső erőforrásai szakemberekkel
25 évvel ezelőtt szinte kiváltság volt tudni arról, mekkora érték rejtőzik az önismeretben, az elmúlt néhány év alatt pedig divat lett, a hétköznapok része, már-már ciki, ha valaki nem él vele.
De vajon tényleg ennyire egyszerű lenne? Elolvasunk pár könyvet, néhány beszélgetés, youtube videó, napi idézetek csemegézése, s már jön is a megvilágosodás?
Miért is ne jöhetne. Hiszen csodák léteznek. És ahogy sokszor egy trauma pillanatok alatt hatalmas változást indít el, miért ne indíthatna el egy pozitív felismerés is.
De a válasz azért nem ennyire egyszerű. Az önismeret, a befelé figyelés igénye valóban egy pillanat alatt megszülethet, de a felfedezés útja az ember életútja lesz.
Jól emlékszem még, amikor a 80-as évek végén tizenévesen titokban a reinkarnációról olvasgattam. Óriási hatással volt rám, hogy az élet akár több is lehet, mint amennyit látok belőle. Hogy talán nem is ott kezdődik, ahol én gondolom, és véget sem ér, mikor a földről távozom. Ez a magocska csiklandozta gondolatom egészen addig, amíg jó tíz évvel később az élet abba az irányba terelt, hogy ezzel mélyebben is foglalkozzam.
Az önismeret, önfelfedezés útja olyan, mint egy új könyv az életünkben. Az ismert történetek új színekben pompáznak, a nehéz szakaszok megmutatják az erőt, a könnyebbek, hogy hogyan bánsz a szerencséddel. Fantasztikus utazás, mely ha részeddé válik, többé nem félsz az unatkozás gyötrő magányától. A titok talán abban az alkímiában rejlik, hogyan alkotod meg az új egyensúlyt a tudás, a bölcsesség, az élet szeretete, önmagad szeretete és a világod között.
Az önismeret döntő szerepe
Minden krízisben, kihívásban, és akár egy óriási pozitív változás előtt van egy pont, amit bizonytalanságnak hívnak. Ezen a ponton az az ember, aki csak odasodródott ehhez az élethelyzethez, kétségbeesik, akár szétcsúszik az élete, és óriási, akár maradandó veszteségeket halmoz fel.
Az az ember, aki jó belső erőforrásokkal rendelkezik, ismeri gyengeségeit és erősségeit, ezeken a pontokon bátran dönt, akár néha kockáztatva, mert tudja nincs rossz választás.
Mikor érdemes elkezdeni önismerettel foglalkozni
Ha már felnőtt vagy (egyes megközelítések szerint 25-28 éves kortól)
Amikor még minden rendben (akkor van a legtöbb testi-lelki-szellemi tartalékunk)
Mikor ajánlott önismerettel foglalkozni
- Ha változásban vagy
- Ha nehéz időszakon mész keresztül
- Ha elakadtál
- Ha nem vagy boldog, nem érzed jól magad ott ahol vagy
Az önismeret, önmegismerés alapvető lépései, formái
- Az emlékezés
Amikor fiatal felnőttként, vagy akár később képesek vagyunk visszanézni milyen tulajdonságokkal, kétségekkel, megoldóképességekkel rendelkeztünk gyerekkorunkban. - Belső erőforrások felfedezése (pl: szeretet, kapcsolódási képesség, belső stabilitás, nyugalom, céltudatosság, kreativitás…stb)
- Saját félelmeink, gyengeségeink felfedezése
- Elkerülő viselkedéseink megismerése (pl: mindig a barátnőm kérem meg, hogy rendeljen pizzát. -Tényleg? Miért nem te telefonálsz? – Nagyon izgulok, ha telefonhívást kell kezdeményeznem…)
- Önkorlátozó viselkedéseink megismerése (Nyáron sem húzok rövidebb nadrágot, mert nem szeretem a lábaim…)
- Hitrendszerünk feltérképezése (Nem szeretem a pénzt, akinek sok van rossz irányba változik…)
Az önismereti út külső erőforrásai a hétköznapi életben:
Minden olyan tevékenység, ami kívül esik a rutinos hétköznapi szokásokon.
Az önismereti út külső erőforrásai szakemberekkel:
- kineziológia
- coaching
- szomatodráma
- önismereti tréningek
(a felső négy területet nálunk is megtalálod)
- családállítás
- pszichodráma
- segítő hivatású szakemberek
- pszichológia (Jó szívvel ajánlom Kisnémet Mónikát)
Bármi is legyen, a legfontosabb, hogy jól érezd magad benne!
Ha szívesen találkoznál velünk, írj nekünk!:)
Szeretettel: Judit és Timi