Az önmegvalósítás sok mindent jelenthet attól függően, hogy kit kérdezel meg róla.
“ A zenészeknek zenélniük kell, a festőknek festeniük, a költőknek írniuk, ha végső soron békében akarnak lenni önmagukkal. Azok vagyunk, akiknek lennünk kell. Hűnek kell lenniük saját természetükhöz. Ezt az igényt nevezhetjük önmegvalósításnak. “
Ezt a választ kapnád, ha Abraham Maslow-t kérdeznéd.
Az egyik legszélesebb körben elfogadott definíció ugyanis tőle, a humanista pszichológustól származik. Az önmegvalósítást úgy jellemezte, hogy az lesz a folyamat, amikor „mindenkivé válhat”.
Mindez remekül hangzik – de hogyan válhatsz valójában önmagad legjobb verziójává?
És honnan fogod tudni, hogy elérted?
Ehhez nincs forgatókönyv.
Csak te határozhatod meg, mit jelent az önmegvalósítás a számodra, de rendelkezünk olyan információkkal, amelyek segítenek a gondolat feltérképezésében és kevésbé ijesztővé teszik a folyamatot.
Ismered a Maslow-piramist?
Maslow elmélete szerint az embereknek négy alapvető igénytípust kell kielégíteniük, mielőtt elérnek az önmegvalósításhoz:
Ezeket az igényeket piramisba rendezte:
- A legalacsonyabb szakasz tartalmazza a legalapvetőbb szükségleteket, például ételt, vizet és menedéket.
- A második szakasz biztonsági igényeket képvisel.
- A harmadik a társas kapcsolat igényeit foglalja magában.
- A negyedik szakasz magában foglalja a tiszteletet vagy a megbecsülést, mind a saját, mind mások részéről.
- Az ötödik szakasz, vagyis a piramis csúcsa az önmegvalósítás.
Ez a piramis-modell adhat némi általános útmutatást az önmegvalósítás felé vezető úton.
De miért akarnánk megcélozni a csúcsot?
Mi az önmegvalósítás célja?
Maga a tudat, hogy ott vagy, ahol lenned kell.
Az önmegvalósítás megkönnyíti, bearanyozza és varázslatossá teszi az életed.
Elkezdesz úgy élni, hogy alig várod, hogy reggel felébredj és folytathasd azt, amit tegnap csináltál. Örömmel tölt el, amikor másoknak segítesz és pontosan tudod, hogy holnap ugyanezt fogod tenni.
Ez az önmegvalósítás.
Segít abban, hogy kinek kell lenned és mit kell tenned, hogy teljesen kifejezhesd magad ebben a világban.
Milyen az önmegvalósító ember?
- a viselkedése és a tulajdonságai
- Csúcsélményeik vannak.
Mi a csúcsélmény?
„A határtalan látókör érzése. Az az érzés, hogy egyszerre erősebb, mint valaha, az eksztázis, a csodálkozás és a félelem érzése, az időben és térben való elhelyezés elvesztése, végül meggyőződése, hogy valami rendkívül fontos és értékes dolog történt.” – Abraham Maslow
Más szóval, a csúcsélmények a transzcendencia pillanatai, amelyekben az ember megváltozottnak és átalakultnak érzi magát.
- Önelfogadóak.
Az önmegvalósító emberek elfogadják önmagukat olyannak, amilyenek. Hajlamosak a gátlás hiányára, emiatt bűntudat nélkül élvezhetik magukat és életüket.
Az önmegvalósító emberek nemcsak önmagukat fogadják el teljesen, hanem a többi embert is. Más személyeket ugyanúgy kezelnek, tekintet nélkül a háttérre, a jelenlegi állapotra vagy más társadalmi-gazdasági és kulturális tényezőkre.
- Reálisak.
Az önmegvalósító emberek további fő jellemzője a realizmus érzése. Ahelyett, hogy félne az eltérő vagy ismeretlen dolgoktól, az önmegvalósító egyén képes úgy tekinteni az életre, ahogy az logikailag és ésszerűen is kibontakozik.
- Problémaközpontúak.
Az önmegvalósító embereket gyakran a személyes etika és felelősség erős érzése motiválja. Szívesen alkalmazzák problémamegoldó készségeiket a valós helyzetekben, és szeretnek segíteni másoknak saját életük javításában.
- Autonomitás
Az önmegvalósító emberek nagyon függetlenek. Nem akarnak megfelelni mások elképzeléseinek. Ez a perspektíva lehetővé teszi az egyén számára, hogy a pillanatban éljen, és értékelje minden élmény szépségét.
- Humorosak.
Az önmegvalósító egyének általában gondosan átgondolt humorérzékkel rendelkeznek. Képesek élvezni a humort bármilyen helyzetben. Nevetnek magukon, de nem teszik nevetségessé magukat, illetve nem viccelődnek a másik ember érzéseinek rovására.
- Spontánok.
Az önmegvalósító emberek másik jellemzője a nyitottság és a spontaneitásra való hajlam. Bár ezek az emberek képesek követni az általánosan elfogadott társadalmi elvárásokat, gondolataikban vagy viselkedésükben nem érzik magukénak ezeket a normákat.
- Az utazást is élvezik, nem csak a célt.
Bár konkrét céljaik vannak, a dolgokat nem csupán a cél elérésének eszközeiként látják. Számukra a cél elérése felé vezető út ugyanolyan fontos és élvezetes, mint a cél elérése.
Miért olyan nehéz elérni az önmegvalósítást?
Vegyük újra elő Maslow korábban említett piramisát.
Először is ki kell elégíteni az alapvető fiziológiai szükségleteket: víz, légzés, étel stb.
Ezt követően meg kell szerezni a biztonságot: az egészséget, a lakhatást és a társadalmi stabilitást.
Miután az első kettő létrejött, tovább lehet lépni a szerelem és az összetartozás megszerzésére: barátság, család, intimitás stb.
Ezt követi az önbecsülés; a személynek fejlesztenie kell a bizalmat, a teljesítményt és a tiszteletet mások iránt.
Miután minden szintet elért az ember, koncentrálhat az utolsó szintre, az önmegvalósításra.
Az önmegvalósítás során az adott személy azon dolgozik, hogy megvalósítsa egyedi tehetségét és lehetőségeit. Ez rendkívül nehéz feladat, mert bár az ember tudja mit akar, a megszerzése kihívást jelent.
Miért?
Mert nem ismered önmagad.
Nem tudod, hogy mire vagy képes. Nem ismered az erősségeidet és a gyengeségeidet, nem tudod miben vagy tehetséges és azt sem, hogy hol húzódik nálad az a bizonyos határvonal.
Nem tudsz magasabbra mászni, mert ide már nem elég a biztosítókötél:
a bátorságra is szükséged van és arra, hogy bízz magadban!
Mik lehetnek az első, kezdeti lépései az önmegvalósításnak?
Az önfejlesztés!
Gyakorold önmagad, mások és a helyzetek elfogadását.
Egy esős napon szabadtéri rendezvényt terveztél, és azt kívánod, bárcsak másképpen történtek volna a dolgok.
Ideje elfogadni az ismeretlen és váratlan eseményeket az életben.
Az elfogadás az emberi kapcsolatokra is utal, hiszen nem mindig könnyű kedvelni azokat a személyeket, akik rosszindulatúan vagy problémásan viselkednek. Az együttérzést azonban kiterjesztheti a felismerés, hogy mindannyian saját “csomaggal” (élmények, kudarcok, csalódások) érkezünk.
Élj spontán módon.
Csalogasd elő a spontaneitást és próbálj élvezni minden pillanatot, úgy ahogy jön, anélkül, hogy aggódnál miatta.
Legyél nyitott az új dolgok kipróbálására.
A spontaneitás olyan egyszerű lehet, minthogy más utat választasz hazafelé, vagy olyan ételt próbálsz ki, amelyre korábban nem gondoltál vagy ódzkodtál tőle.
Érezd jól magad a saját társaságodban.
A barátokkal, családdal és romantikus partnerekkel való kapcsolataid fontos szerepet játszanak az életedben.
De ugyanilyen fontos ápolni az önmagaddal való kapcsolatodat is.
Szinte mindenkinek hasznára válik az “énidő”. Szánj időt arra, ami rólad szól, hogy meghallhasd magadat, a gondolataidat.
Értékeld az élet apró dolgait!
Ez klisének hangozhat, de kulcsfontosságú lépés az önmegvalósítás felé. Tölts időt azzal, hogy értékeled a mindennapi élet olyan aspektusait, amelyeket gyakran figyelmen kívül hagysz az élet elfoglaltságai, a fárasztó mókuskerék miatt.
Az önmegvalósítás folyamata mellett való elköteleződés elsöprő érzés lehet, hiszen végre beteljesítheted annak a személynek a szerepét, aki mindig lenni szerettél volna!
Gyorsítópálya az önmegvalósításhoz..
Ha egyedül úgy érzed, nem tudsz elindulni az önmegvalósításhoz vezető úton, ránk számíthatsz!
Különböző önismereti tréningekkel, eszközökkel, önfejlesztő elvonulásokkal és módszerekkel lendületet adunk ahhoz, hogy elérd ezt a vágyott állapotot.
Lépj velünk kapcsolatba, üljünk le beszélgetni vagy tarts velünk a táborba, hogy te lehess a következő, aki kitűzi a zászlót a piramis csúcsán.
Programok, és egyéni konzultációs lehetőségek: Önismeret, Szomatodráma valamint Karrier és hivatás témák